Organizers

General Chairs

Ronaldo Menezes
(Florida Institute of Technology)

Alexandre G. Evsukoff
(FGV/EMAp)

Nelson F. F. Ebecken
(COPPE/UFRJ)

Steering Commitee

Luciano Fontoura
(USP - São Carlos)

Sune Lehmann
(Technical University of Denmark)

Petter Holme
(Umeå University)

Secretariat

Suzanne Aleva
(Northeastern University)

Raquel Rittmeyer
(FGV/EMAp)

Web Chair 

Moacyr Alvim
(FGV/EMAp) 

Design Chair  

Isabel Meirelles
(Northeastern )

Infrastructure Chair 

Antônio Carlos S. Branco
(FGV/EMAp)

Schools Chair 

Ronaldo Menezes
(FIT) 

Program Chair   

Gourab Goshal
(Harvard University)

Posters Chair    

Carmelo Bastos-Filho
(UFPE)

Registrations Chair    

Maira Gatti
(IBM Research)

 

Program Comitee

  • Alexandre Evsukoff,                              FGV/EMAp - COPPE/UFRJ
  • Maira Gatti                                           IBM Research Brazil)
  • Ronaldo Menezes,                                Florida Institute of Technology, USA
  • Daniel Figueiredo                                  COPPE/UFRJ      
  • Naoki Masuda                                      University of Bristol       
  • Sandro Meloni                                      University of Zaragoza  
  • Gonzalo Travieso                                  Fisica/USP São Carlos
  • James Bagrow                                      University of Vermont   
  • Ginestra Bianconi                                  Queen Mary University of London           
  • Reka Albert                                           Pennsylvania State University     
  • Thilo Gross                                           University of Bristol       
  • Alex Pentland                                        MIT       
  • Juyong Park                                          KAIST    
  • Filippo Simini                                         University of Bristol       
  • Aaron Clauset                                        University of Colorado Boulder  
  • Roberta Sinatra                                      Northeastern University
  • Vincent                                                  Blondel UCL      
  • Aric Hagberg                                          Los Alamos National Laboratory
  • Philipp Hoevel                                        Institut für Theoretische Physik
  • Michael Szell                                         Northeastern University

Sponsors


Organizers: